سفره عقد جدید و زیبا

سفره عقد جدید و زیبا , پرشکوه : براساس آداب و رسوم کشور ما،بساط سفره عقد عروس و داماد در منزل پدری عروس خانم برپا می شود،برطبق آداب وسنن قدیمی که به آیین دین زرتشتی برمیگردد آقای داماد باید درطرف راست عروس خانم بنشیند که این رسم نشانگراحترام به عروس خانم است.ترکیب رنگ ها و هماهنگی رنگ اجزای سفره عقد و نوع چیدمانی که به آنها می دهید در زینت بخشیدن به سفره بسیار موثر است،پارچه ای که از آن برای تهیه سفره عقد استفاده می شود از جنس ترمه می باشد.

سفره عقد جدید و زیبا

سفره عقد جدید و زیبا

در بیشتر مواقع رنگ سفره عقد را با رنگ لباس عروس هماهنگ می کنند که ایده جالب و زیبایی می باشد. در مراسم عقد نخست مراسمات مذهبی برگزار می شود،این مراسم به این صورت است که عروس و داماد در مقابل هم می نشستند.

در این حالت دو نفر یک پارچه پرده مانند بین عروس و داماد می گرفتند تا آنها نتوانند همدیگر را ببینند،و بعد دو نفر روحانی یک پارچه را از دوسر آن دور صندلی که عروس و داماد نشسته اند را به هم گره می زدند،که به این گره،گره نکاح یا یگانگی می گفتند.وپس از آن دست راست عروس و داماد را با طنابی هفت مرتبه به هم می بستند،وبعد باقی مانده طناب رت هفت مرتبه دور گره نکاح می بستند که این مراسم به پیوند دست ها شهرت داشت،این اقدامات نماد پیندی جدا نشدنی بوده است،و در انتها و بعد از انجام همه این اقدامات پرده انداخته می شود،و عروس و داماد رسما زن و شوهر اعلام می شدند.

نحوه چیدمان سفره عقد جدید و زیبا

سفره عقد جدید و زیبا را در مجلس عقد پهن می کنند و عروس و داماد هردو برسر سفره می نشینند،و به خطبه عقدی که جاری می شود گوش فرا می دهند و رسما زن و شوهر هم اعلام می شوند،در داخل سفره عقد هرکدام از اجزا پیام رسان معنی ویژه و زیبایی می باشند،در این مطلب می خواهیم این مفاهیم را بیان کنیم و بگوییم که هرکدام از آنها به طور دقیق نماد چه چیزی هستند؟معمولا سفره عقد از پارچه ای که برطبق ذوق و سلیقه طراح سفره پهن می شود،و کلیه اجزای سفره بر روی این پارچه قرار داده می شود.

آینه وشمعدان سفره عقد

آینه و شمعدان که از مهم ترین اجناس خرید برای عقد نیز می باشد و در هنگام جاری کردن سفره عقد جدید و زیبا نیز ذکر می شود،و قران مجید که براساس آگاهی که همه دارند کتاب آسمانی مسلملنان قلمداد می شود و همچنین قران مجید نمادی از تحکم پیوند زن و شوهر است و یکی از مهمترین اجزای سفره عقد محسوب می شود،و همچنین جایگاه آینه در بالای سفره و در مقابل عروس و داماد گذاشته می شود تا آنها بتوانند از آینه به همدیگر نگاه کنند تا دل هایشان برای دیگری مثل آینه صاف و زلال باشد،و یک جفت شمعدان که در دو سمت آینه گذاشته می شود،شمع های شمع دان ها را روشن می کنند،چون این شمع دان و شمع های روشن نماد روشنایی و گرمی پیوند عقد میان عروس و داماد است.

سکه سفره عقد

از سکه می توان به عنوان نشانه ای برای افزایش رزق و روزی عروس و داماد نام برد،سکه هایی که در سفره عقد گذاشته می شود،معمولا دارای رنگ مجازی طلایی هستند.درخشش سکه ها به دلیل داشتن رنگ طلایی در سفره عقد زیبا دیده می شود و در تزیین آنها باید دقت شود تا خوب و متناسب تزیین شود.

شاخه نبات سفره عقد

از دیگر اجزایی که در هنگام جاری شدن خطبه عقد شنیده می شود شاخه نبات است که نمادی از شیرینی در طی دوران زندگی عروس و داماد است،برای تزیین شاخه نبات طراحی های گوناگونی انجام می شود،شاخه نبات از بهترین و زیباترین اجزدر هر سفره عقدی است.
نان وپنیروسبزی
این سه عنصر نشان دهنده برکت زندگی در سفره عقد جدید و زیبا می باشند،وبیشتر وقت ها در کنار نان،پنیر قرار می دهند،و آن را نماد وسعت روزی می دانند،وسبزی که در سفره عقد گذاشته می شود نماد سرسبزی و سلامتی است،از مهمترین تخصص های یک طراح سفره عقد این است که بتواند کار سبزی آرایی را به بهترین نحو انجام دهد،یک طراح با استفاده از سلیقه و ذوق هنری خود تمام اجزای سفره عقد را به زیبایی در کنار هم قرار می دهد.

عسل سفره عقد

در مجلس عقد یک مراسمی اجرا می شود که در آن عروس و داماد عسل در دهان یکدیگر می گذارند،که این مراسم نماد شیرین کامی و زندگی شیرین عروس وداماد است،اجرای این مراسم خیلی مهم و با اهمیت است و به این خاطر باید برای ظرف عسل را با ذوق و سلیقه تزیین داد.

تخم مرغ سفره عقد

گذاشتن تخم مرغ در سفره عقد نشانگر بقا و تداوم نسل است و تعداد تخم مرغ ها به سلیقه طراح سفره بستگی دارد،برای تزیین و چیدمان تخم مرغ مدل های متنوع و متفاوتی وجود دارد.

گل سفره عقد

وجود گل در سفره عقد مظهر طراوت و تازگی،شادابی و زیبایی می باشد،از بخش هایی که طراح سفره باید مهارت خود را به نمایش بگذارد گل آرایی سفره عقد است.

گردو،بادام وفندق سفره عقد

وجود این سه عنصر در سفره عقد نشانی از وسیع بودن سفره عقد به علت وجود خوراکی های مقوی الهی می دانند،بعضی از افراد نیز در این عقیده هستند که درخت گردو دارای عمر طولانی است و وجود گردو نشانی برای طول عمر عروس و داماد است.

میوه سفره عقد

وجود میوه های رنگارنگی همچون انار و سیب قرمز و یا بقیه میوه ها به این معنی است که عروس و داماد از همه نعمت های خداوند بهره مند باشند،در حال حاضر در سفره های عقد از میوه آناناس به دلیل داشتن ظاهر زیبا نیز استفاده می شود.

حلقه سفره عقد

همانطور که می دانید ازدواج بدون حلقه معنی ندارد و از اجزای مهم ازدواج به شمار می آید،در سفره عقد نیز چنین حکمی دارد،در مراسم عقد در کنار سفره عقد مراسم حلقه به دست کردن عروس و داماد اجرا می شود که این قسمت از مراسم مهم است،به دلیل اهمیت این قسمت از مراسم تزیین جعبه حلقه ها و نوع چیدمان آنها نیز مهم است.

اسپند سفره عقد

در بین ایرانیان دود کردن اسپند برای دور کردن چشم بد جا افتاده است ودارای جایگاه ویژه ای است،و در مراسم عقد که برای ما مهم است در کنار سفره عقد روی سر عروس و داماد اسپند دود می کنند.

کله قند سفره عقد

در مراسم عقد چند نفر خانم که در زندگی شان خوشبخت هستند روی سر عروس و داماد یک پارچه سفید می گیرند و کله قند می سایند این کار نماد بارش شادی و شیرینی در زندگی برسر آنها است.

در مراسم عقد کنون به طور معمول برای یادبود و یادگاری از طرف عروس و داماد به مهمان ها هدیه ای داده می شود،این یادبودها نیز هماهنگ با طراحی سفره عقد جدید و زیبا در یک ظرف مخصوص که توسط عروس خانم به مهمان ها اهدا می شود. که این هدایا از قبل توسط تشریفات عروسی فراهم و تدارک دیده شده است .

با پرشکوه همراه باشید تا پرشکوه ترین عروسی را تجربه کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *