آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج

آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج , پرشکوه : ازدواج در هر قوم و نا حیه ای دارای شرایط وآداب و رسوم خاصی می باشد.در این مقاله از آداب و رسوم مختلف و متنوع از ازدواج و مراسمات عروسی برای شما مطالبی آورده شده است.

آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج

آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج

در کشور ما ایران ازدواج از سنت های پسندیده و محترم محسوب میشود و هرکدام از آداب و رسومات اجرا شده در مراسمات ازدواج و عروسی ریشه ی فلسفی و کهنی دارد که با توجه به ان میتوان فرهنگ ازدواج آسان و ساده را به همراه پایبند بودن به شرع و مقدسات و عقاید در میان نسل جوان را گسترش داد.

با به نمایش گذاشتن و آشنا کردن آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج و عروسی ایرانیان در مقوله ی ازدواج ،میتوان به آسان سازی امر ازدواج کمک کرد هستند اقوامی که در آنها امر ازدواج با کمترین هزینه و در عین حال با شکوه و عظمت برگزار میشود.

از رسوم دیرینه ی ایرانیان شرکت دادن و دعوت کردن تمامی اقوا و فامیل و آشنا در مراسم عروسی بود،در این مراسم هرکس سعی میکرد هرکاری که بلد بود را به نمایش بگذارد از جمله رقص های سنتی و محلی،خواندن آواز وکشتی گرفتن و اجرای بازی های محلی را با همکاری همدیگر به نمایش می گذاشتند با انجام این کارها برای همدیگرمراسم عروسی باشکوه رقم میزدنند با کمترین هزینه .

شهر ها و آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج

هر شهر و دیاری در کشورمان ایران موسیقی و سنت های دیرین خود را دارد و در عروسی های ایرانی بخش مهمی از مراسم وجود دارد که در آن به اجرای موسیقی های سنتی پرداخته میشود.

آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج در شهر های جنوب کشور :

سری میزنیم به یکی از شهرهای جنوبی استان و در مورد نوع موسیقی سنتی در این شهر میپردازیم،در شهر قشم نوعی موسیقی سنتی وجود دارد که عضوا نامیده میشود،عضوا از قدیم الایام در میان مردمان این شهر مرسوم بوده است،طبق این رسم با این موسیقی داماد را به خانه ی عروس همراهی می کنند..

در آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج مردمان این شهر عضوا معمولا در ساعات پایانی مراسم عروسی از جلوی بازار شروع میشود و تا منزل عروس داماد را همراهی میکنند.نوازندگان این نوع موسیقی سنتی آقای داماد را تا منزل عروس پیاده طی میکنند.

آداب و رسوم و تشریفات در ازدواج ترکمن ها :

مراسم عروسی ترکمن ها همراه با رسم و رسوماتی است که از گذشته های دور به یادگار مانده است و همچنان حفظ شده است. ازدواج ترکمن ها دارای چندین مرحله است:

مرحله ی نخست از خواستگاری آغاز می شود،و پدر و مادر عروس در مورد خواستگاری تصمیم میگیرند و اگر موافق این خواستگاری نباشند شیرینی که از طرف خانواده داماد آورده شده است را به منزله ی اسخ منفی رد می کنند. اگر موافق خواستگاری باشند روزی را تعیین کرده و درآن به تعیین شیربها و روز عروسی میپردازند.که این مراحل از جمله ی مرحله های جشن مراسم عروسی ترکمن ها می باشد که با گذشت زمان نوع اجرا کردن این مراسمات مقداری تغییر کرده است.

در بین خانواده های قوم ترکمن تعیین کردن مهریه ی زیاد و سنگین توسط خانواده ی داماد به منزله ی سنگ بزرگی برای ناتوان بودن از زدن به حساب می آید.
اگر سنت های رایج دیرینه و قدیمی و آداب و رسوم و تشریفات عروسی در ازدواج را به جوانانمان بشناسانیم بدون شک تجملات سنگینی که گریبان گیر خانواده های ایرانی در عروسی هایشان شده است کمرنگ تر خواهد شد.به احتمال خیلی زیاد آنها خواهند گفت برای مثال در ایام قدیم مهریه ی ایرانیان کم بود و در حال حاضر و در عصر جدید قرار دادن مهریه های سنگین فرهنگی است که از غرب تحمیل شده است چه بسا شایسته است مانیز مانند نیاکانمان باشیم.

با پرشکوه , پرشکوه ترین مراسم عروسی خود را برگزار کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *